Pismo dla niewidomych - alfabet Braille'a

Dziś, 4 stycznia, przypada Światowy Dzień Alfabetu Braille'a. 
To właśnie tego dnia 1809 roku na świat przyszedł jego twórca, Louis Braille - osoba, za sprawą której funkcjonowanie osób niewidomych diametralnie się odmieniło. 


Alfabet Braille'a to niewątpliwie genialny wynalazek, dzięki któremu ludzie niewidomi mogą czytać, pisać, uczyć się i rozwijać zainteresowania. Metoda ta opiera się na uniwersalnym systemie pisma dotykowego używanego we wszystkich językach na świecie. Jego podstawę stanowi sześciopunkt, czyli tzw. znak tworzący, a różnorodne kombinacje tych sześciu wypukłych punktów składają się na pismo. 


Louis Braille sam od dziecka był osobą niewidomą. Mimo to jego rodzice chcieli, by ich syn mógł rozwijać się i zdobywać nową wiedzę, więc postanowili mu to umożliwić. Początkowo nauczycielem chłopca był miejscowy duchowny, a następnie udało mu się rozpocząć naukę w pobliskiej szkole. Był inteligentnym i błyskotliwym chłopcem. W wieku 10 lat otrzymał stypendium w szkole dla niewidomych w Paryżu, gdzie wraz z rówieśnikami uczył się czytać. Mogło się to odbywać za sprawą wypukłych liter wytłaczanych w specjalnej prasie. Niemożliwe było jednak pisanie. 

Przełom w tej dziedzinie nastąpił, kiedy Louis Braille był w wieku 15 lat. W jego szkole miała wówczas miejsce wizyta emerytowanego kapitana Charlesa Barbiera de la Serre, od którego młody Braille dowiedział się o wojskowym systemie korespondencji opartym na dźwiękach stosowanym do dostarczania rozkazów bez użycia słów, w ciemności. Nastolatek, inspirując się tą metodą, opracował własną, bazującą jednak na literach. Z czasem została ona przez Braille rozszerzona i obecnie obejmuje również zapis matematyczny i muzyczny.


Połączenie inteligencji Louisa Braille'a oraz kilku mniej lub bardziej korzystnych wydarzeń, które pojawiły się w jego życiu, doprowadziły do tego, że osoby niewidome mogły stać się bardziej niezależne ciesząc się większą ilością dostępnych możliwości. Jest to postać, która niewątpliwie miała ogromny wpływ na ludzkie życie. 










Komentarze