Harold Ridley - wynalazca innowacyjnej metody leczenia zaćmy
W okulistyce istnieją różnorodne rodzaje soczewek. Pewien z nich stosowany jest obecnie powszechnie w leczeniu zaćmy, czyli narastającego zmętnienia naturalnej soczewki oka. Mowa tu o specjalnych soczewkach wewnątrzgałkowych, wszczepianych do oka zamiast tej naturalnej. Zanim jednak metoda ta została doceniona, musiała przejść niełatwą drogę.
Znany wśród większości okulistów na świecie Harold Ridley, uważany jest dziś za innowatora, lecz nigdyś jego metodę polegającą na wszczepianiu soczewki wewnątrzgałkowej w celu leczenia zaćmy postrzegano jako sposób nie do przyjęcia. Warto poznać tę historię od początku...
Nicholas Harold Lloyd Ridley to brytyjski okulista urodzony w 1906 r. Idąc śladami ojca, jak i innych członków męskiej części swojej rodziny, postanowił zostać lekarzem okulistą. Lata nauki w tej dziedzinie skutkowały zdobywaniem coraz to większego doświadczenia.
Metodę leczenia zaćmy przy pomocy soczewki wewnątrzgałkowej wynalazł w 1940 r. niejako przez przypadek. Opiekował się wówczas jednym z pilotów Royal Air Force, który doznał uszczerbku na zdrowiu podczas bitwy o Anglię. Za sprawą fragmentów szkła akrylowego, które znalazły się wówczas w jego oczach, pilot stracił wzrok.
W trakcie opieki nad rannym pacjentem, która trwała 8 lat, Ridley dokonał pewnych interesujących obserwacji. Zauważył bowiem, że kontakt ludzkiego oka z plastikiem nie powoduje negatywnych skutków ubocznych, np. w postaci zapalenia. Te spostrzeżenia zrodziły w nim pomysł utworzenia soczewki wewnątrzgałkowej z tworzywa, jakim jest szkło akrylowe.
Harold Ridley swój pierwszy w historii zabieg wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej zrealizował 29 listopada 1949 r. w Szpitalu św. Tomasza w Londynie, a wiadomość o swojej nowej metodzie leczenia zaćmy po raz pierwszy opublikował w czasopiśmie St Thomas' Hospital Reports w 1951 r.
Publicznie pierwszy raz Ridley zaprezentował tę metodę na konferencji Oxford Ophthalmological Congress w lipcu 1951 r.
Początkowo jednak jego metoda nie spotkała się z uznaniem środowisk akademickich, a wręcz z krytyką. Posiadała ona bowiem pewne wady, które miały swe źródło w niedoskonałych jeszcze wówczas soczewkach i wiązały się z powikłaniami po zabiegu. Okulista nie był w stanie trwale mocować ich w oku, nieprawidłowo dostosował parametry ich krzywizn, co prowadziło do krótkowzroczności, a także początkowo nieodpowiednio je wyjaławiał, co wywoływało stany zapalne w oku.
Metoda leczenia zaćmy za pomocą soczewki wewnątrzgałkowej została dostrzeżona dopiero w połowie lat 70. XX wieku, natomiast powszechnie uznana i stosowana dopiero w latach 80. XX wieku.
Mimo początkowych trudności, Harold Ridley jest niewątpliwie osobą, która zmieniła świat okulistyki.
Źródła:
https://alchetron.com/Harold-Ridley-(ophthalmologist)#harold-ridley-ophthalmologist-ea0519af-838b-48c8-a866-ca76bbfd882-resize-750.jpeg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Harold_Ridley
https://www.escrs.org/PUBLICATIONS/EUROTIMES/06Oct/pdf/inyourgoodbooks.pdf
Komentarze
Prześlij komentarz