Kremy przeciwsłoneczne a skóra wokół oczu
Lato trwa w pełni, a chęć wykorzystania ciepłych dni sprzyja wielu zewnętrznym aktywnościom. Piękna pogoda dodaje nam energii i wywołuje radość. Nadmiar promieni słonecznych wpływa jednak niekorzystnie na naszą skórę, również tę wokół oczu, prowadząc do jej szybszego starzenia, wywołując oparzenia słoneczne, przebarwienia czy nawet nowotwory. Warto więc pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu.
Coraz bardziej popularne staje się stosowanie kremów z filtrem nie tylko na ciało, ale również na twarz. Zwiększa się także ilość osób używających je bez względu na pogodę, zarówno w słoneczne, jak i pochmurne, deszczowe dni. Jest to działanie jak najbardziej korzystne, ponieważ promienie słoneczne docierają do nas nawet wtedy, gdy na niebie kłębią się szare chmury.
Dlaczego tak się dzieje?
Promieniowanie ultrafioletowe (UV) dzieli się na trzy typy:
- promieniowanie UVC, które zostaje praktycznie w całości pochłonięte przez warstwę ozonową atmosfery, więc nie dociera na powierzchnię Ziemi;
- promieniowanie UVB zatrzymywane przez ozon w około 90%, które najintensywniejsze jest w godzinach okołopołudniowych, w miesiącach wiosenno-letnich oraz przy bezpośredniej ekspozycji ciała na słońce;
- promieniowanie UVA, które przenika przez warstwę ozonową i dociera do skóry również przez szyby, a jego poziom natężenia jest niezmienny w ciągu całego dnia, nawet gdy niebo jest zachmurzone.
To właśnie głównie ze względu na ostatni typ promieniowania, jakim jest UVA, tak istotne jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym codziennie, przez cały rok.
Co z okolicą oczu?
Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna i cienka. Wielu producentów produktów stosowanych na twarz zaleca omijanie tej wrażliwej okolicy, a do jej pielęgnacji stosuje się specjalnie do tego przeznaczone lekkie kosmetyki.
Kremy z filtrem UV kojarzą się natomiast bardziej z gęstą, tłustą, ciężką konsystencją i często nie są rozprowadzane na skórze wokół oczu. Jednak ze względu na postęp technologiczny na rynku kosmetycznym, dzisiejsze produkty przeciwsłoneczne są zdecydowanie bardziej przystępne. Pojawia się więc pytanie:
Czy na skórę wokół oczu również należy nakładać kremy z filtrem przeciwsłonecznym?
Jak najbardziej, ponieważ nadmierne narażenie tego obszaru na działanie promieni słonecznych przyspiesza tempo niekorzystnych zmian prowadzących do utraty elastyczności skóry oraz pojawienia się zmarszczek i przesuszeń.
Nie oznacza to jednak, że każdy krem z filtrem UV będzie dla niej odpowiedni. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc wybieranie produktów specjalnie przeznaczonych dla okolicy oczu, zwracając jednak szczególną uwagę na zawartość filtrów.
Po więcej informacji zajrzyj tutaj:
Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego na temat promieniowania ultrafioletowego i filtrów UV: https://www.ptderm.pl/dokumenty-do-pobrania/fotoprotekcja?fbclid=IwAR2riNCbUiJKNHlRtVqZjnZERLrto8Ss9Ys097Iwqlr9_THfxwzp6R9Ga-k
Artykuły dotyczące wpływu promieniowania UV na skórę:
http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2015/hyg-2015-3-467.pdf
http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-56c9d97e-cf3c-492e-97da-1eac7c3392c1
https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/733/Gliwa_Gozdzialska_Jaskiewicz_Wplyw_promieniowania_UV_na_skore_2013.pdf;jsessionid=6E9B0DDC5ABCED0B7E2EBE8779C5E352?sequence=1
Wpis kosmetologa: https://www.topestetic.pl/blog-uroda/ochrona-przeciwsloneczna-okolicy-oczu-jakie-kosmetyki-z-filtrem-spf-wybrac
Komentarze
Prześlij komentarz