Pójście dziecka do szkoły wiąże się z wieloma przygotowaniami - zakupem zeszytów, podręczników, rozmaitych szkolnych przyborów. Jednak by móc w pełni korzystać z tych przedmiotów, kluczową kwestią jest zadbanie o zdrowie dziecka, między innymi o jego wzrok. Oczy są bowiem jednym z najważniejszych organów, dzięki którym dziecko nabywa większość informacji o otaczającej go rzeczywistości.
Spędzanie dużej ilości czasu przed książkami czy ekranem sprawia, że wzrok dziecka może być obciążony. Najczęściej występującymi problemami są krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Mogą jednak pojawić się również takie przypadłości, jak zez zbieżny lub rozbieżny czy amblyopia, a więc tzw. "leniwe oko", które polega na osłabieniu zmysłu wzorku w jednym oku, co zazwyczaj jest skutkiem zeza lub innej choroby tej gałki ocznej. Rodzice powinni więc bacznie obserwować dziecko i rozwój jego wzroku od najmłodszych lat, by móc szybko wypatrzeć ewentualne zachodzące zmiany i udać się z nim do specjalisty.
Jakie objawy mogą świadczyć o problemach ze wzrokiem?
Niekiedy gest ten jest czymś naturalnym, np. gdy pojawia się zaraz po przebudzeniu lub podczas zmęczenia. Jednak kiedy występuje częściej, może oznaczać problemy ze wzrokiem.
Może być tylko elementem zabawy, wygłupów i nie zwiastować niczego niepokojącego, jednak może także pojawiać się podczas oglądania bajek czy czytania. Wówczas symptom ten może wskazywać na występujące problemy ze wzrokiem.
Również może stanowić wyłącznie zabawę, jednak jeśli pojawia się częściej, podczas różnych aktywności, warto zwrócić na to uwagę.
Częste informowanie przez dziecko o pojawiających się bólach głowy lub oczu może być kolejną oznaką świadczącą o problemach ze wzrokiem.
Alarmującą oznaką może być również wygląd oczu dziecka. Ich zaczerwienienie to jeden z objawów wskazujących na możliwe problemy ze wzrokiem lub chorobę.
Występowanie tego typu problemu może wynikać właśnie z kłopotów ze wzrokiem. Nie należy bagatelizować tego symptomu, lecz udać się do okulisty.
Zauważenie tej oznaki nie zawsze jest łatwe ze względu na dużą energiczność dzieci, jednak to również może być istotny czynnik wskazujący na problemy ze wzrokiem.
- Znaczne zbliżanie przedmiotów
Gdy dziecko bardzo blisko podchodzi do obserwowanych przedmiotów lub nadmiernie zbliża je do twarzy może być to kolejny alarmujący czynnik.
Innym nietypowym i niejednoznacznym zachowaniem może być przechylanie głowy przez dziecko. Gdy symptom ten pojawia się dość często, warto zwrócić na niego uwagę pod kątem możliwych problemów ze wzrokiem.
Sposoby na poprawę funkcjonowania oczu
1. Przerwy dla wzroku
Podczas dłuższego patrzenia na ekran czy książkę warto, by dziecko co pewien czas robiło swoim oczom przerwę i przenosiło wzrok na wybrany oddalony obiekt. Aby uatrakcyjnić, a jednocześnie stale o tym przypominać, można zawiesić na ścianie interesujący obrazek. Sposób ten można wykorzystać zarówno w domu, jak i w szkolnej klasie, zachęcając dzieci do przeniesienia wzroku na obrazek lub inny atrakcyjny przedmiot, tworząc z tego również zabawę.
2. Prawidłowe oświetlenie
Miejsce pracy dziecka powinno być nieustannie zaopatrzone w dobre oświetlenie, dzięki któremu jego wzrok nie będzie przemęczał się zbyt szybko.
3. Odpowiednia odległość od ekranu
Istotną kwestią w przypadku dbania o wzrok dziecka jest pilnowanie zachowywania przez nie stosownej odległości od ekranu telewizora, która powinna stanowić przynajmniej 3 metry, oraz komputera, jak i zwracanie uwagi na prawidłową pozycję ciała dziecka.
4. Ziewanie
Choć często uważane jest za niezbyt grzeczne, warto czasami nawet zmusić się do ziewnięcia. Oczywiście w kulturalny sposób. Ziewanie nie tylko dotlenia organizm, ale także ma pozytywne znaczenie dla oczu, ponieważ stanowi ich naturalne nawilżenie, co jest niezwykle istotne w kontekście wysychania oczu podczas długotrwałego patrzenia na ekran.
5. Mruganie
Działaniem nawilżającym, jak i rozluźniającym oczy jest również częstsze mruganie. Warto o nim przypominać szczególnie podczas długiego czasu spędzanego przed komputerem lub książką.
6. Zamykanie oczu
Nawet kilkusekundowe zamknięcie oczu od czasu do czasu może przynieść im sporą ulgę.
7. Ćwiczenia na oczy
Interesującym sposobem na poprawę funkcjonowania oczu są również rozmaite ćwiczenia angażujące gałki oczne. Można zastosować je jako element zabawy, dzięki czemu będą dla dziecka dużo bardziej atrakcyjne.
Powyższe sposoby stanowią oczywiście tylko doraźne działania, które mogą pomóc odprężyć wzrok w ciągu dnia i lepiej o niego zadbać. Podstawą są jednak regularne wizyty kontrolne u okulisty - nawet wtedy, gdy z pozoru nic złego się nie dzieje, a już szczególnie, gdy zauważamy u dziecka jedno z alarmujących objawów.
Komentarze
Prześlij komentarz