Syndrom zmęczenia komputerowego
Używamy komputera w pracy, po pracy przeglądamy internet na telefonie, tablecie, oglądamy telewizję, godzinę sprawdzamy na smartwatchu - nasze oczy są narażone na niemal ciągły kontakt z monitorami urządzeń elektrycznych. Średnio spędzamy około 5 godzin dziennie wpatrując się w ekrany urządzeń elektronicznych. To prawie połowa dnia.
Nasze oczy muszą skupić się na drobnej czcionce, ciągle dostosowywać ostrość obrazu, kiedy naprzemian patrzymy na ekran z bliska i na oddalone przedmioty. Dodatkowo często korzystamy z telefony czy komputera w niewygodnej lub niewłaściwej pozycji. Wynikiem tego są zaczerwienione, suche i piekące oczy, bóle głowy, pleców i szyi, co przekłada się na zmęczenie całego organizmu, rozdrażnienie i ogólny dyskomfort. Przemęczenie wzroku spowodowane niebieskim światłem ma już nawet swoją specjalną nazwę - to cyfrowe zmęczenie wzroku, czyli używając profesjonalnego nazewnictwa syndrom widzenia komputerowego (CVS - Computer Vision Syndrom).
Syndrom zmęczenia komputerowego to jednym słowem przeciążenie wzroku. Wbrew przypuszczeniom nie jest to nic nowego, ponieważ już 20 lat temu typowe objawy syndromu zostały zauważone. Pamiętaj, że CVS to nie tylko monitory urządzeń elektronicznych, ale także niewłaściwa higiena pracy prowadzi do rozwoju CVS.
Kto jest narażony na CVS?
Osoby, które przez dłuższy czas wpatrują się w ekran urządzeń elektronicznych, czyli niemal każdy z nas. Praca przed monitorem jest często nieodłącznym elementem pracy i nauki. Ponadto, niewłaściwa pozycja ciała i złe ustawienie monitora, brak przerw w pracy, niedostosowane oświetlenie, refleksy światła, a także wada wzroku to czynniki, które prowadzą do pojawienia i rozwoju cyfrowego zmęczenia wzroku.
Jakie są objawy CVS?
- zmęczone, suche i piekące oczy, uczucie piasku pod powiekami
- niewyraźny, niekiedy zamazany obraz
- oczy nadwrażliwe na światło
Jak mogę ustrzec się przed CVS?
Zacznij od postaw
Dostosowane oświetlenie, właściwe ustawienie komputera i odpowiednia pozycja ciała i odciążą zarówno wzrok, kark i plecy (zobacz).
Przerwy w pracy
Choć wydaje się to oczywiste, często przytłoczeni natłokiem działań zapominamy o tym, aby dać odpocząć zarówno oczom jak i umysłowi i ciału. Stosuj zasadę 20/20/20, czyli co 20 minut patrz na przedmiot oddalony na około 20 metrów, przez okres 20 sekund. To ćwiczenie wymaga zaledwie trzech powtórzeń w ciągu godziny, a efekty są zauważalne.
Częste mruganie
To naturalne nawilżenie i ulga dla oczu. To normalne, że w trakcie intensywnego skupienia zapominamy o mruganiu.
Sztuczne łzy
Trudno pamiętać o czymś co zazwyczaj dzieje się automatycznie. Jeżeli częstsze mruganie sprawia Ci problem, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się sztuczne łzy, czyli krople nawilżające. Można je kupić bez recepty w każdej aptece. Pamiętaj, że jeśli stosujesz krople nawilżające regularnie, a dyskomfort się nie zmniejsza, należy skonsultować się z okulistą, ponieważ może to oznaczać rozwój poważniejszego schorzenia lub choroby.
Komentarze
Prześlij komentarz