Niebezpieczeństwo codziennego używania kontaktów
Nosisz soczewki na co dzień? Zobacz jakie niebezpieczeństwa mogą się z tym wiązać.
Szkła kontaktowe to jedna z naczęściej używanych metod korekcji wzroku. Przypuszcza się, że na świecie około 71 milionów ludzi nosi je na co dzień. Soczewki stały się znaną i efektywną metodą korekcji wzroku, jednakże pomimo tego przy codziennym stosowaniu istnieje ryzyko powikłań.Według Centres for Disease Control and Prevention (Centra Kontroli i Prewencji Chorób), codzienne użytkowanie soczewek kontaktowych jest powiązane z wyższym ryzykiem wystąpienia zaćmy i zapalenia rogówki. Wielu stałych użytkowników soczewek nie stosuje odpowiednich zasad higieny, co zwiększa ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem, takich jak na przykład zapalenie rogówki.
Niedostateczna dbałość o soczewki lub nieodpowiednie obchodzenie się z nimi może skutkować podstawową formą zapalenia rogówki, ale także wieloma innymi formami zapalenia. Bakteryjne zapalenie rogówki może pojawić się kiedy drobnoustroje dostaną się do rogówki. Te drobnoustroje - wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty, częściej dostają się do rogówki, gdy soczewki są noszone zbyt długo lub są zaniedbywane. Bakteryjne zapalenie rogówki to poważna infekcja oka, która często dotyka użytkowników soczewek i w poważnych przypadkach może prowadzić nawet do ślepoty lub konieczności przeszczepu rogówki.
Inne komplikacje, powiązane z noszeniem soczewek zazwyczaj wywołują łagodne objawy. Mogą one zostać zminimalizowane poprzez czasową rezygnację z noszenia soczewek lub z pomocą kropli przepisanych przez lekarza.
Niektóre z powikłań mogą ukazać się w postaci:
- alergii
- infekcji i stanów zapalnych
- niedotlenienia rogówki
- zadrapań rogówki
- ostrego czerwonego oka
i wielu, wielu innych.
Aby zminimalizować ryzyko podrażnienia oka lub infekcji
- nigdy nie śpij w soczewkach, jeśli nie zostało to wyraźnie zalecone przez lekarza
- nie dopuszczaj do kontaktu soczewki z wodą, unikaj brania prysznica w soczewkach, zdejmij je przed skorzystaniem z jacuzzi lub basenu, nigdy nie przepłukuj ich wodą i nie przechowuj w wodzie
- wymieniaj soczewki tak często jak jest to zalecone przez lekarza
- codziennie wymieniaj wykorzystany płyn, w którym przechowujesz soczewki, nigdy nie przepłukuj ich wodą
- wymieniaj pojemnik do przechowywania soczewek co trzy miesiące
- odwiedzaj okulistę tak często jak jest to zalecane
- jeśli odczuwasz ból oczu, dyskomfort, pojawia się zaczerwienienie lub zamazany obraz, od razu zdejmij soczewki i skontaktuj się z lekarzem
Komentarze
Prześlij komentarz